Żółw wodny – opieka, pielęgnacja, hodowla, informacje

Posiadanie własnego żółwia wydaje się być dla wielu z nas ciekawym przeżyciem. W taki oto sposób zapewniamy sobie do naszego mieszkania zwierzę o które, będziemy musieli w odpowiedni sposób zadbać. Dlatego tutaj należy przekonać się, w jaki sposób odbywa się opieka nad żółwiami wodnymi. To pozwoli nam dostosować się do takich wskazówek, jak i uwzględniać je dla własnego żółwia wodnego. Biorąc pod uwagę żółwie wodne zauważamy, że są to zwierzęta wszystkożerne. Są w stanie spożywać nawet pokarm, który jest pochodzenia zwierzęcego, materiał roślinny. Pewne z nich są bardziej mięsożerne, niż inne. Na przykład żółw jaszczurowaty jest w stanie uwzględnić bardziej mięsne danie od roślin. Właściwe nie wydaje się być karmienie karmami dla żółwi.

To one przecież mają zapewnioną ograniczoną wartość odżywczą, nie zawierają odpowiedniej ilości błonnika, minerałów i witamin. Dieta dla żółwia nie powinna dotyczyć także małych rybek. Są one za bardzo bogate w olej, dlatego powodują zapalenie tkanki tłuszczowej, otłuszczenie wątroby. Taka dieta na rybach, dla żółwia, jest w stanie tworzyć niedobór witaminy B. Wynika to z faktu, że w rybach występuje enzym tiaminaza. On często ogranicza pobieranie witamin z grupy B. Jest kilka czynników, które powinniśmy starać się unikać w przypadku opieki nad żółwiem wodnym. Do jednego z nich możemy zaliczyć nadmierne zaufanie do jednego pokarmu. Stanowi to wysokie zagrożenie. To przede wszystkim różnorodna, jak i zbilansowana dieta może pozytywnie wpływać na żółwia. Dlatego powinniśmy zapewnić szeroki zakres wymienionych pokarmów. Czasami płeć danego żółwia jest w stanie decydować o tym, na jaką dietę powinien się zdecydować. Dlatego dobrze jest wspomnieć, że samice Graptemys geographica posiadają szerszy otwór gębowy od samców. Z tego względu mogą połknąć większą zdobycz.

Jeśli samice tego gatunku karmimy dużymi ślimakami, mięczakami, to samce nie mogą sobie na to pozwolić. Do nich są jedynie kierowane wodne owady i mniejsze ślimaki. Jeśli chcielibyśmy odpowiednio opiekować się takim żółwiem wodnym, to nie należy jedynie zadbać o odżywianie. Poza tym musimy zainteresować się stworzeniem odpowiedniego akwarium dla takiego zwierzaka. W ten sposób będzie on mógł posiadać swoje własne środowisko, w którym będzie mógł żyć. Jeśli będziemy starali się korzystać z gotowych akwariów, to dobrze jest zwrócić uwagę na wymiary, jak i jego możliwości. Żółw wodny wydaje się być pod tym względem bardzo wymagający. Jeśli chcemy zapewnić mu wysokiej jakości środowisko, to powinniśmy jeszcze zadbać o jedzenie, które go zadowala. Jak jednak mogłaby przedstawiać się dieta dla żółwi wodnych? Przekonajmy się!

żółw
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego żółwia.

Dieta żółwi wodnych

Żółwie są zwierzętami wymagającymi, jeśli chodzi o jedzenie. Na przykład do diety możemy zaliczyć liście roślin oraz surowe ryby. To nawodniona sucha karma dla kotów, psów, czy granulat dla pstrągów jest dobrym jakościowo pokarmem dla żółwia. W co jeszcze moglibyśmy zainwestować dla naszego zwierzaka. Świetnym jedzeniem jest dla niego na przykład ślimak i inne mięczaki, dżdżownice. W przypadku nawilżenia jedzenia dobrze jest użyć wody, która posiada dodatek rozpuszczalnych witamin. Wpływa to na zapewnienie żółwiowi niezbędnych witamin i pierwiastków, składników odżywczych. Dokładnie widzimy, że dla żółwi jest kierowana odpowiednia dieta, dlatego właściciel powinien się do niej całkowicie stosować. Tylko w taki sposób jest w stanie zapewnić swojemu żółwiowi odpowiednie bezpieczeństwo.

Jeśli będziemy starali się zadbać o swojego żółwia, to na pewno zabieranie go na pewne spacery stanowi urozmaicenie jego życia. Jednak należy w tym przypadku zachować wysoką ostrożność. Przecież nie chcemy, aby ktokolwiek, na przykład jakieś zwierzę, uczyniło mu krzywdę. Wybieramy się z nim na spacer na przykład na wysokiej jakości trawę, po której będzie mógł się poruszać, blisko pewnych jezior, zbiorników wodnych. To także stanowi dla niego miejsce, które przedstawia mu naturalne warunki do życia. Zapewne chciałby z nich odpowiednio skorzystać. Opieka nad żółwiami wodnymi dotyczy jeszcze innych działań. Mamy tutaj na myśli odpowiedni rodzaj karmienia.

Karmienie żółwi wodnych

Żółwie wodne wydają się być wymagające pod względem zastosowania określonej metody karmienia. Warto zaznaczyć, że przekarmienie może okazać się bardzo zgubne dla naszego żółwia. Nie powinniśmy jedynie dbać o jakość diety, ale także o ilość. Taka zasada jest ważna podczas opieki nad żółwiami lądowymi, jak i wodnymi. Dla żółwi wodnych nie możemy doprowadzić do przekarmienia. W taki oto sposób moglibyśmy doprowadzić do utworzenia się otłuszczonego, otyłego i apetycznego żółwia. Szybko będą pojawiały się problemy z higieną w zbiorniku.

żółw
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego żółwia.

Następnie powoduje wysokie prawdopodobieństwo zachorowania na choroby zakaźne. Dlatego najbardziej skuteczne wydaje się być karmienie 3 razy w tygodniu. Karmienie każdego dnia przedstawia się tylko u niektórych żółwi wodnych. Na przykład odpowiednie metody karmienia należy zastosować dla żółwi wodnych, pochodzących z wód słodkowodnych strefy umiarkowanej. W tym przypadku żółwia czerwonolicego oraz wiele innych, żółwie ostrogrzbiete, żółwie jaszczurowate, żółwie sępi, żółwiaki, żółwie wonne, wymagają zastosowania odpowiedniej diety. Widzimy, że żółw wodny jest zwierzęciem, którzy potrzebuje opieki na wysokim poziomie. Tylko w taki sposób zapewniamy sobie ciekawe zwierzę, którego zdrowie będzie przedstawiać się na wysokim poziomie. Warto wskazać, że dieta ma istotne znaczenie na samopoczucie naszego żółwia. Z czasem przekonamy się o tym, jaki pokarm najlepiej pasuje do naszego żółwia.