Żółw stepowy i jego hodowla – co trzeba wiedzieć?

Gwarantowanie naszym zwierzakom odpowiednim warunkom w wiwarium jest bardzo istotne. Tylko dzięki temu mają oni zapewnione środowisko, w którym czują się bardzo dobrze, na wysokim poziomie. Także ich samopoczucie jest o wiele pozytywniejsze. Są bardziej skłonne spożywać dietę, którą im zapewniamy. Dlatego należy poczynić pewne kroki, dzięki którym będziemy mogli zapewnić mu awiwarium, na jego możliwości. Po pierwsze należy zatroszczyć się o oświetlenie dla żółwia. W jaki sposób powinno się ono przedstawiać? Zewnętrzne zbiorniki, stawy wymagają sztucznego oświetlenia. Wykorzystujemy w tym przypadku zwykłe żarówki wolframowe. Są one świetnym źródłem ciepła. Dlatego wykorzystujemy go do wygrzewania się.

Niska temperatura barwowa tego oświetlenia zachęca do wygrzewania się. Najlepiej będzie zastosować reflektory, które posiadają moc do 100W, czy 160W. Pewnym źródłem światła są lampy rtęciowe. Wynikają pewne korzyści z zastosowania takiego typu oświetlenia. Po pierwsze temperatura barwowa światła wynosi ponad 5000 kelwinów. Jest to zbliżone do naturalnego światła dziennego. To powoduje, że żółwie są pobudzone, aktywne, jak i preferują naturalne zachowania. Takie lampy nie emitują UV. Są one zatrzymywane przez szkło. Dlatego umieszczenie zbiornika blisko jasnego oświetlonego okna nie jest wystarczające. Do ważnych korzyści takiego oświetlenia możemy zaliczyć pełne widmo, składnik techniki chowu. Taka temperatura barwowa przypomina naturalne światło dzienne, które ma wpływ na wyzwalanie się naturalnego zachowania, jak i zredukowania stresu. Opieka nad naszym żółwiem nie wydaje się być prostym zadaniem. Dobrze jest prześledzić kilka form przygotowania. W taki oto sposób nasz żółw będzie miał zapewnione środowisko na wysokim poziomie. My następnie będziemy starali się dokładnie zastanowić nad zakupieniem żółwia, który wydaje się być dla nas jak najlepszym rozwiązaniem.

żółw
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego żółwia.

Występują na przykład żółwie amerykańskie, jak i żółwie europejskie. Każdy z gatunków preferuje inne środowisko, jak i inne formy jedzenia. Dostosowanie diety dla naszego wodnego zwierzaka także jest bardzo ważne. Będzie mogło ono decydować o tym, jak przedstawia się samopoczucie oraz zdrowie naszego dziecka. Jeszcze interesujemy się działaniami, które polegają na urozmaiceniu życia naszych żółwi wodnych. Dobrze jest decydować się na wypuszczanie takiego żółwia na zewnątrz. W ten sposób będzie on miał styczność ze światem poza awiwarium. Co jednak powinniśmy uwzględniać jeszcze podczas posiadania własnego żółwia? Jest kilka takich czynników.

Letarg i apatia żółwi

Żółw jest zwierzęciem, gdzie oświetlenie ma na niego istotny wpływ. Na przykład w awiwarum, w którym nie używa się oświetlenia o pełnym widmie, żółwie posiadają tendencję do popadania w apatię i letarg. Pewni z nas decydują się na świetlówki, jednak musimy pamiętać, że istotna jest lampa, która służy za źródło ciepła.

Jakie ogrzewanie żółwi

Żółwie wymagają zastosowania także odpowiedniego ogrzewania. Jest to możliwe poprzez zastosowanie grzałek z termostatem, lamp do wygrzewania. Gdy używamy lampy rtęciowej, to tutaj występuje ciepło, jak i UV-B. Sama wilgotność powietrza musi być średnio wysoka. Należy upewnić się, czy nadal jest zastosowania dobrej jakości wentylacja. Stanowi to ważne warunki dla naszego żółwia, który będzie mógł bardzo dobrze czuć się w takim akwarium. W przypadku żółwi amerykańskich, temperatura wody musi być utrzymywana od 23 do 29 stopni Celsjusza. Bardzo wysokie temperatury, przedłużony okres zbyt niskich temperatury są bardzo niebezpieczne dla naszego żółwia. To nie jedyna rzecz, o którą powinniśmy zadbać, jeśli posiadamy własnego żółwia. Trzeba wspomnieć o tym, że te zwierzęta posiadają pewne formy przystosowania do środowiska. Dlatego w samym akwarium nie należy tylko zadbać o oświetlenie. Istotne będzie środowisko, jakie stworzymy mu w takim miejscu.

żółw
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego żółwia.

Dobrze jest utworzyć pewien stawek, jak i ląd, po którym będzie mógł się poruszać. Ważna jest wentylacja, jak i rośliny, które będzie miał pod dostatkiem. Zapewne w taki sposób będzie czuł się o wiele lepiej. Jeszcze dobrze jest zatroszczyć się o opiekę nad takim żółwiem. Dotyczy ona karmienia, które powinno być dostosowane do określonego gatunku. Żółwie należą także do zwierząt mięsożernych. Jednak dobrze jest przekonać się, na jakie mięso jest w stanie pozwolić sobie nasz żółw. Już przed zakupem będziemy mogli uwzgledniać takie kryteria. Zapewne dzięki temu będziemy mogli dokonać odpowiedniego wyboru. Jest to także zależne od innych działań. Mamy tutaj na myśli przystosowanie naszego zwierzęcia do określonego pokarmu. Jeśli już od początku nauczymy go spożywać rośliny, pewną karmę, to zapewne będzie mógł się do tego przyzwyczaić. Ale dobrze jest zapewnić mu także ciekawe mięso, które następnie pozytywnie wpływa na jego zdrowie. Przesada w jedzeniu, pokarmu dla żółwia, nie wydaje się być dla niego korzystna. Dlatego powinniśmy nie tylko zwracać uwagę na to, co dajemy swojemu żółwiowi wodnemu, lecz także ile mu dajemy. Nadmierna ilość może prowadzić do powstawania wielu chorób, które następnie jest trudno leczyć. Kolejne działania są związane z zapewnieniem dodatkowego środowiska do poruszania się dla naszego żółwia. Przecież nie doprowadzimy do tego, aby taki żółw poruszał się tylko w swoim akwarium. Musi posiadać pewną przestrzeń poza akwarium.