Jak ogrzać terrarium zimą – porady i wskazków

Decydując się na hodowlę zwierząt egzotycznych musimy pamiętać o tym aby zapewnić im jak najlepsze warunki życia. Najlepiej aby były możliwie jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunków w jakich te zwierzęta żyją na wolności. Zwierzęta takie jak węże, jaszczurki, pająki oraz żółwie w warunkach domowych hodujemy w terrarium, które musi być wyposażone w odpowiedni sprzęt. Terrarium musi mieć odpowiednie podłoże. Musimy umieścić w nim także takie elementy jak konary drzew czy kamienie. Obowiązkowo musimy zadbać także o odpowiednie oświetlenie. Jednak w przypadku wielu zwierząt bardzo ważne dla zachowania zdrowia wydaje się być odpowiednie ogrzewanie terrarium, które szczególnego znaczenia nabiera zwłaszcza w okresie zimowym.

Jak ogrzewać w zimie

            Wiele gatunków zwierząt egzotycznych nie wymaga specjalnego dogrzewania terrarium w okresie letnim. Kiedy jednak nadchodzi zima musimy zadbać o odpowiednią temperaturę. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Wskazuje się między innymi:

  • maty grzewcze,
  • kable grzewcze,
  • skałki grzewcze,
  • światło.

Niektórzy hodowcy decydują się także na zastosowanie niecodziennych metod ogrzania terrarium. Wystarczy wspomnieć chociażby ustawianie terrarium w odległości około pół metra od pracującego grzejnika. Jest to bardzo skuteczny, a jednocześnie ekonomiczny sposób zapewnienia ciepła naszym zwierzakom. Pozwala bowiem na niemarnowanie ciepła oraz zaoszczędzenie energii, która zostałaby zużyta jeśli chcielibyśmy ogrzać terrarium bardziej konwencjonalnymi sposobami. Należy jednak pamiętać o tym, że pod żądnym pozorem nie wolno ustawiać terrarium bezpośrednio na grzejniku. Także zbyt bliska odległość nie jest wskazana. Możemy bowiem w ten sposób przegrzać nasze zwierzęta albo, co gorsza, dotkliwie je poparzyć.

terrarium
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Ogrzewanie matą grzewczą

            Maty grzewcze sprawdzą się doskonale jeśli hodujemy gady. Taką matę możemy zastosować na dwa sposoby. Możemy albo włożyć ją bezpośrednio do terrarium albo też umieścić ją bezpośrednio przy nim. Rozwiązanie takie nie sprawdzi się raczej jeśli hodujemy pająki. Mogą one bowiem stać się niespokojne i pobudzone jeśli będą za szybą terrarium widziały matę grzewczą. Jeśli natomiast decydujemy się na zastosowanie mat grzewczych wewnątrz terrarium, w którym hodujemy pająki trzeba pamiętać o tym, że fragment podłogi musi zostać nieogrzewany. Pająki jeśli jest im zbyt ciepło lubią bowiem zakopywać się pod ziemię. Jeśli obłożymy całą podłogę terrarium matą pająk nie znajdzie sobie chłodniejszego miejsca. Jeśli mamy w domu więcej niż jedno terrarium warto zdecydować się na umieszczenie maty na zewnątrz terrarium przy szybie bocznej. Można wtedy maksymalnie przysunąć do siebie oba terraria i w ten sposób zaoszczędzić na energii elektrycznej.

Ogrzewanie kablami grzewczymi

            Zastosowanie kabli grzewczych nie różni się zbytnio od maty grzewczej. Przy ich pomocy możemy również ogrzać więcej niż jedno terrarium w tym samym czasie. Kable również mogą być rozprowadzone na podłodze terrarium. Można je także z powodzeniem stosować po zewnętrznej stronie terrarium. W przypadku stosowania kabli na zewnątrz terrarium warto jednak obłożyć je styropianem. Dzięki temu zmniejszymy utratę ciepła oraz wykorzystamy je maksymalnie.

terrarium
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Skałki grzewcze

            Wielu właścicieli terrariów upodobało sobie stosowanie tak zwanych skałek grzewczych do ogrzewania. Z pewnością jest to sposób ogrzewania niezwykle estetyczny. Bywa jednak, że skałki mogą doprowadzić do bardzo bolesnego poparzenia zwierzęcia. Skałki te bardzo często rozgrzewają się bowiem do niezwykle wysokich temperatur. Zwierzę nieświadome zagrożenia wdrapuje się na taką skałkę niczym na zwykły kamień i boleśnie się parzy. Odradza się stosowanie skałek grzewczych zwłaszcza wtedy, kiedy w terrarium hodujemy pająki.

Ogrzewanie światłem

            W terrarium trzeba zapewnić nie tylko odpowiednią temperaturę, ale także oświetlenie. Dlatego też wielu hodowców decyduje się na połączenie jednoczesnego zaspokojenia tych dwóch potrzeb i ogrzewana swoje terrarium przy użyciu światła. Metoda ta świetnie się sprawdza.